پروتکل SIP چیست؟

پروتکل SIP چیست؟

SIP چیست و چگونه کار می کند؟

SIP  استاندارد IETF برای مذاکرات مولتی مدیا تحت IP است SIP یک پروتکل کنترل لایه application بر مبنای ASCII است که می تواند برای ایجاد ، نگهداری و خاتمه گفتگو بین دو یا چند end-point بکار رود.

SIP با چند پروتکل دیگر IETF مثل پروتکل توصیف جلسه (SDP)، پروتکل جریان بلادرنگ (RTSP) و پروتکل اعلام جلسه (SAP) استفاده میشود.

افراد بسیاری SIP را بسیار قویتر از H.323 می دانند. آنها می گویند SIP راه حل بسیار انعطاف پذیرتر ، ساده تر ، آسانتر برای انجام ، مناسبتر برای ساپورت تجهیزات کاربر و مناسبتر جهت تکمیل feature های پیشرفته است. این فاکتورها برای فروشنده تجهیزات یا اپراتور شبکه از اهمیت زیادی برخوردار است. سادگی به این معناست که محصولات و سرویسهای پیشرفته می توانند سریعتر پیشرفت کنند و بسیار سریعتر در دسترس قرار گیرند.

معماری SIP

SIP یک پروتکل سیگنالیگ است که برپایی ، اصلاح و تغییر و خاتمه جلسات مولتی مدیا را اداره می کند . SIP در ترکیب با سایر پروتکلها ، برای توصیف خصوصیات جلسه بکار می رود.

سیگنالیک SIP باید مجزا از جریان مدیای آن فرض شود در واقع یک تفکیک منطقی بین سیگنالیگ و داده جاری در جلسه وجود دارد. این تفکیک مهم است چون سیگنالیگ می تواند از طریق یک یا چند Proxy server یا redirect server انتقال یابد در حالیکه جریان مدیا یک مسیر مستقیم دارد.

انواع پیغامها

در سیپ پیام‌ها به دونوع تقسیم می‌شود:

۱:request و ۲: response

مهمترین این پیام‌ها در جدول زیر آمده است:

SIP REQUEST

DESCRIPTION

INVITE

INITIATE A SESSION BETWEEN TWO PARTICIPANTS

ACK

THE CLIENT ACKNOWLEDGES RECEIVING THE FINAL MESSAGE FROM AN INVITE REQUEST

BYE

TERMINATES A CONNECTION

CANCEL

CANCELS ANY PENDING ACTIONS, BUT DOES NOT TERMINATE ANY ACCEPTED CONNECTIONS

OPTIONS

QUERIES THE SERVER FOR A LIST OF CAPABILITIES

REGISTER

REGISTERS THE ADDRESS IN THE TO HEADER WITH THE SERVER

در جدول بالا انواعی از پیام‌هایی سیپ که جهت ارتباط سگنالینگی بین سرور و کلاینت ردو بدل می‌شود دیده می‌شود.

به عنوان مثال:

پیام INVITE: یک request است و هنگامی که یک شماره گرفته می‌شود و این شماره در PBX تبدیل آدرس IP شده و این پیام برای مشترک مخاطب ارسال می‌شود و درخواست ارتباط می‌نماید در صورت قبول پیشنهاد جهت برقراری تماس از طرف تماس گرفته شده تلفن او زنگ می‌زند.

پیام ACK: یک response است که این پیام در صحت رسیدن بسته‌های SIP با استفاده از پروتکل TCP به مااطلاع رسانیمی‌کند.

پیام BYE: یک request است و این پیام پس از گذاشتن یکی از گوشی‌های طرفین از طرف همان مخاطب برای مخاطب دیگر ارسال می‌شود که حاوی اطلاعاتی مینی بر عدم حضور طرف مقابل برای مکالمه می‌باشد.

پیام CANCEL: این پیام تنها پیامی است که توسط پروکسی سرور صادر می‌شود و در آن بیان می‌شود که تماسی که در حالت معلق است قطع شود سپس نیز پیام BYE صادر می‌شود که هردو این پیام‌ها REQUEST می‌باشد.

پیام OPTIONS: این پیام یعنی که از (U.A)که مخفف(USER AGENT) یا (P.S) که مخفف (PROXY SERVER) است، خواسته باشیم که توانایی‌هایی های خود را بیان کنند و یک REQUEST می‌باشد.

پیام REGISTER: یک request است و این پیام حاوی اطلاعاتی است که از سمت کلاینت به سرور جهت معرفی خود به آن صادر می‌گردد. در این پیام اطلاعاتی از جمله IP,PORT ,OPTION و…را مورد پیشنهاد قرار می‌دهد.

البته این پیام‌ها گوشه‌ای از پیام‌های SIP است و به عنوان مثال بیان شد.

اجزای شبکه ی SIP

از نقطه نظر معماری ، اجزای فیزیکی یک شبکه SIP می توانند در دو مجموعه طبقه بندی شوند:

Client ها و server ها . که به آنها ( UAC) User Agent Client وUser Agent Server (UAS) نیز گفته می شود . یک end-point  SIP قادر است هر دو نقش UAC و UAS را ایفا کند ، اما در هر انتقال فقط باید یک نقش داشته باشد . اینکه یک نقطه انتهایی به عنوان UAS یا UAC عمل کند وابسته به UA ی است که تقاضا را شروع کرده است.

SIP Client

یک client ( که به آن User Agent Client  نیز گفته میشو د) یک برنامه کاربردی است که درخواست sip را می فرستد. و شامل موارد زیر است :

تلفنها : تلفنها می توانند به عنوان یک UAC یا UAS عمل کنند.

Soft  phone ها (PC هایی که قابلیت phone را نصب کرده اند) و Cisco SIP IP phone ها می توانند درخواست SIP را آغاز کنند و به آن پاسخ دهند.

Gateway: کنترل call را فراهم می کند Gateway ها سرویسهای بسیاری مهیا می کنند. رایج ترین آنها عملیات ترجمه بین end-point  SIPها و انواع ترمینالهای دیگر در یک گفتگو است. این عمل شامل ترجمه فرمتهای انتقال و پردازه های ارتباط است.

SIP Server ها:

چهار نوع مختلف server وجود دارد:

PROXY  Server:

یک وسیله واسط است که در خواستهای SIP را از یک مشتری دریافت میکند و سپس یا آنها را خودش مدیریت می کند و یا ، احتمالا بعد از مهیاکردن برخی ترجمه ها ، به یک server  دیگر فوروارد می کند . proxy  که در خواستها را دریافت کرده و آنها را می فرستد، در واقع هر دو نقش client و server  را ایفا می کند. Proxy server ها می توانند اعمالی نظیر تصدیق ، اجازه کنترل و دسترسی به شبکه ، مسیریابی ، ارسال مجدد درخواست به صورت معتبر و امنیت را میسر کنند.

redirect server:

یک redirect server ، سروری است که درخواست های SIP  رامی پذیرد،آدرس مقصد را به آدرس جدید تبدیل می کند، و آن را به درخواست کننده بر می گرداند. سپس ، درخواست کننده درخواست را با آدرس برگردانده شده از redirect server می فرستد. یک redirect server هیچ درخواست SIP  را خودش شروع نمی کند. شکل زیر نمونه ای از عملیات یک redirect server را نشان می دهد.

User agent server:

serverی است که درخواستهای SIP را دریافت کرده و با کاربر ارتباط برقرار می کند . در واقع یک وسیله    SIP(مثل یک تلفن با قابلیت SIP ) که همه به عنوان یک UAC و هم به عنوان یک UAS عمل خواهد کرد. در صورتیکه بتواند درخواستهای SIP را آغاز کند . بعنوان یک UAC عمل می کند و در صورتیکه بتواند درخواستها را دریافت کرده و به انها پاسخ دهد، به عنوان یک UAS عمل می کند.

Registrar server:

server ی است که درخواستهای SIP Register  را می پذیرد. SIP مفهومی به نام ثبت کاربر دارد به این معنی که یک کاربر تعیین می کند که در شبکه در یک آدرس خاص در دسترسی است . این ثبت از طریق انتشار یک درخواست R  از طرف کاربر به register server انجام می شود . یک register server می تواند با یک Proxy server یا redirect server ترکیب شود .

آدرس دهی SIP

مثل هر پروتکل signaling ، درخواستها و پاسخها به آدرس ویژه ارسال می شوند . در SIP ، این آدرسها به عنوان SIP URL شناخته می شوند. این آدرسها به فرم user@host  هستند ، که شبیه آدرس e-mail است . در اکثر حالتها ، یک ادرس SIP ی کاربر معین در واقع می تواند از روی آدرس e-mail کاربر حدس زده شود ، یا اینکه آنها شبیه به نظر می رسند ، اما متفاوت هستند در حالیکه یک آدرس e-mail از کی mailto  URL استفاده می کند ( مثلmailto:collection[@]home.net )، یک SIP URL چنین syntax دارد، sip:Collection[@]home.net.