FXO و FXS چیست؟

FXO و FXS چیست؟

 FXOو FXS اسامی پورت هایی هستند که در سیستم های  تلفنی آنالوگ استفاده می گردند.

 FXSمخفف Foreign Exchange Subscriber می باشد و در واقع پورتی است که خطوط آنالوگ شهری را به دستگاه تلفن مشترک می رساند. به عبارت دیگر FXS همان سوکت روی دیوار می باشد و در گاهی است که برق و یا به عبارتی سیگنال بوق را تولید می کند.

FXO که مخفف Foreign Exchange Office می باشد، درگاهی است که خط آنالوگ به آن وارد می شود و برق و یا به عبارتی سیگنال بوق را دریافت می کند، FXO معمولا همان پورتی هست که روی دستگاه تلفن یا فکس مشاهده میکنید.

از آنجایکه پورت FXO معمولا به دستگاه وصل است خود دستگاه را مثلا تلفن یا فکس را FXO Device نیز می نامند.

در صورت نداشتن سانترال (PBX)، تلفن مستقیما به پورت  FXS )سوکت روی دیوار) متصل می شود.

اما اگر سیستم سانترال(PBX) داشته باشید، خطوط شهری  شما به پورت های FXO سانترال و تلفن های شما نیز به پورت های FXS سانترال متصل می شوند، بنابراین دستگاه سانترال شما باید هر دو پورت FXO و FXS راداشته باشد.

کاربرد FXO و FXS در VOIP

وقتی که تصمیم می گیرید تلفن ها و خطوط آنالوگ را در یک سیستم تلفنیVoIP استفاده کنید و یا PBX سنتی خود را به یک IP-PBX متصل کنید، به یک مبدل که کار تبدیل بین این دو سیستم را انجام دهد نیاز دارید و با FXO و FXS بیشتر سرو کار خواهید داشت.

برای انتخاب مبدل ۲ راه دارید:

 1- استفاده از کارت های  FXOیا  FXS

این کارت ها معمولا ماژولار هستند و روی آنها ماژول های  FXOیا  FXSنصب می شود.

از ماژول FXO برای اتصال خطوط آنالوگ مخابرات(PSTN) به سیستم های تلفنی IP استفاده می شود و از ماژول FXS برای اتصال دستگاه تلفن و فکس به سیستم VoIP استفاده می شود.

ماژول FXS و FXO از نظر ظاهری هیچ فرقی با هم ندارند.

 2- استفاده از گیتوی

گیتوی FXO:

 

 

برای اتصال خطوط تلفن آنالوگ به یک سیستم تلفنی مبتنی بر IP به یک گیتوی FXO نیاز دارید. با استفاده از گیتوی FXO خطوط تلفن آنالوگ شما می توانند تماس های ویپ برقرار سازند.

گیتوی FXS :

یک گیتوی FXS برای ارتباط بین سیستم های تلفن سانترال سنتی (PBX) و سیستم تلفن ویپ (IP-PBX) استفاده می شود.

همچنین می توانید با استفاده از گیتوی های FXS دستگاه های تلفن آنالوگ و فکس خود را در یک شبکه تلفنی ویپ قابل استفاده سازید.